Vi opdaterer vores hjemmesidedesign for at forbedre oplevelsen på vores hjemmeside.

Menighedsrådet

Menighedsråd og præster i Sydhavn Sogn

Det nuværende menighedsråd blev konstitueret den 25. november 2020 og har en funktionsperiode, der løber fra første søndag i advent 2020 til første søndag i advent 2024. Find kontaktinformation på sognepræsterne Morten Sternberg, Marie Sigaard Andersen og Christian Rydahl under Præster

Send en sikker mail til menighedsrådet i Sydhavn Sogn her.

MENIGHEDSRÅDET 2020-2024

 

Menighedsrådsformand Lone Rasmussen
Tlf.: 20 18 39 88
Mail: lone@tpcl.dk

Næstformand Jane Heitmann 
Mail: jane.heitmann@ft.dk

Kontaktperson Olav Karup Clausen
Tlf. 31 24 08 88
Mail: omc@km.dk

Kasserer Helle Strømsted Petersen
Tlf. 20 18 39 87
Mail: hesp@km.dk

Anne-Dorte Jensen
Tlf 50 59 99 65
Mail: doje922@gmail.com

Christian Rydahl (sognepræst) (provstiets præsterepræsentant) 
Tlf.: 26 83 39 96 (træffes man-tors)
Mail: cry@km.dk

David Tange
Tlf 20 91 71 20
Mail: david@tange.us

Eva Larsen 
Tlf.: 28 81 57 53
Mail: evajyttelarsen@gmail.com

Ivan Juhl Knudsen 
Tlf.: 20 91 08 95
Mail: ijk@fdf.dk

Karin Holm
Tlf.:  20 53 20 23
Mail: karin_holm1101@hotmail.com

Linda Kellam 
Tlf.:  20 46 69 31
Mail: linda@steinov.dk

Louise Lindberg Heldmann
Tlf.: 29 90 66 63
Mail: louise@heldmann.dk 

Morten Sternberg (sognepræst) 
Tlf. 51 80 30 85 (træffes tirs-fre)
Mail: mos@km.dk

Marie Sigaard Andersen (sognepræst) 
Tlf.  28 59 44 41 (træffes tirs-fre)
Mail: masa@km.dk

Roger Ridley Pedersen
Tlf. 36 46 26 83
Mail: rogerridley44@hotmail.com

Tenna Hermansen 
Mail: tennakah@hotmail.com

Thomas Heie Nielsen
Tlf.: 26 16 98 81

Thomas Søborg Lassen (medlem af provstiudvalg) 
Mail: tslassen@gmail.com


Kirkeværge Morten Lyck Clemmensen (udenfor rådet) 
Tlf. 24 62 12 55
Mail: 9165moc@km.dk

Stedfortrædere:

Janie Marie Bloch