
På en lille plet, helt byggetomt ved vandet, lige ved siden af Kirkeskibet på Teglholmen, er vi ved at etablere KULTURHOLMEN. Men hvad skal der ske? Hvem skal bidrage? Har du lyst til at have et lille bed der? Og hvordan søger du penge til aktiviteter?
D. 19. september kl. 16.30 afholder vi et beboermøde for alle, der har lyst til at høre mere, bidrage og være en del af fællesskabet. Så sæt kryds i kalenderen allerede nu. Og tag gerne børnene med. Vi satser på at være udenfor, men kan rykke ind på Kirkeskibet, hvis det er meget dårligt vejr.
Lige nu har vi to containere, en å, 5 stole og et par bukker og plader, der udgør nogle borde. Så har vi strøm, havvand og et skønt krat af bynatur, som er brudt op igennem betonen. Området er primært for børn, unge og familier.
Det er Børnekulturstedet Karens Minde og Sydhavn Sogn, der er gået sammen om initiativet og har søgt midler til det. Indtil videre har Friluftsrådet og Sharing Copenhagen støttet projektet.
Vi glæder os til at se jer.